خانه » مطالب مذهبی و احکام دینی » ۳ خصلت مؤمن با توجه به حدیثی از امام رضا (ع)

۳ خصلت مؤمن با توجه به حدیثی از امام رضا (ع)

۳ خصلت مؤمن با توجه به حدیثی از امام رضا (ع)

3 خصلت مؤمن با توجه به حدیثی از امام رضا (ع)

مذهبی:احادیثی متنوعی در مورد موضوعات مختلفی از امامان ما موجود می باشد در این قسمت از سایت میهن گرام به حدیثی از امام رضا علیه السلام پرداخته ایم

کارشناس برنامه زمزم معرفت با اشاره به حدیثی از امام رضا علیه السلام گفت: مؤمن، مؤمن نمی گردد مگر اینکه سه خصلت مدارا کردن با مردم، استقامت در برابر سختی ها و پنهان کردن رازهای مردم را داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین سید رضا مدرسی در برنامه زمزم معرفت در شبستان امام خمینی حرم مطهر با استناد به حدیثی از امام رضا(ع) تصریح کرد: مومن واقعی باید سه خصلت داشته باشد اول پنهان کردن رازهای دیگران که سنت وسیره پرودگار متعال است.
وی افزود: همانطور که خداوند گناهان و خطاهایی که بنده در خلوت خود انجام می دهد و افشای هر یک از آنها باعث رسوایی او می شود را به خاطر حفظ آبروی بنده پنهان می کند، مؤمن هم باید اگر خطایی از برادر مؤمن خود ببیند افشا نکند تا آبروی او به خطر نیفتد.
خطیب حرم مطهر دومین خصلت مؤمن را مدارا کردن با مردم عنوان کرد وگفت: این سنت وسیره پیامبر(ص) بوده که در طول دوران پیامبری خود با اینکه مردم برخوردهای نامناسب با ایشان داشتند ولی هرگز با مردم مجادله نمی کرد بلکه با مهربانی ومدارا آنها را به راه مستقیم هدایت می نمود.
وی افزود: مومنان به ویژه کسانی که در صدد احیای فریضه امر به معروف ونهی از منکر و اصلاح جامعه هستند و ممکن است با افراد جاهلی برخورد کنند که با احکام و اعتقادات دینی آشنایی نداشته باشند باید با نرمی و لطافت با آنها برخورد کنند و از مجادله با آنها بپرهیزند.
حجت الاسلام والمسلمین مدرسی خاطرنشان کرد: سومین خصلت مؤمن از نظر امام رضا علیه السلام صبر و تحمل در برابر مشکلات و نابسامانی های زندگی است؛ این سنت و سیره امامان معصوم (ع) است که با توکل به خداوند و ایمان قوی در برابر مشکلات ومصائب ایستادگی می کردند.
وی با بیان اینکه شرط کامل بودن ایمان مومنان، پذیرش ولایت امام رضا(ع) است، تصریح کرد: زمانی که امام رضا(ع) به اجبار مأمون از مدینه به خراسان هجرت کردند، بعد از ورود به نیشابور مردم از ایشان خواستند که سخنی بگوید وامام(ع) فرمودند: اعتقاد به” لا الله اله الله” مانند حصاری است که انسان را از شر دشمنان و عذاب الهی دور می کند.
سخنران ویژه برنامه زمزم معرفت افزود: امام رضا(ع) شرط کامل بودن ایمان و دور شدن از عذاب الهی را پذیرش ولایت خودشان عنوان کردند، زیرا در آن زمان فرقه واقفیه به علت خصومتی که با امام موسی کاظم(ع) داشتند ولایت امام رضا(ع) را انکار کرده بودند ولی هرکسی که ولایت امام هشتم را قبول داشت امامت بقیه امامان (ع) را از امام علی(ع) تا امام زمان(عج) را پذیرفته بود.

منبع: amfm.ir

مؤمن

loading...

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*